Idei cseh sörtúránk első részében öt Olmützön kívüli sörkészítő műhelyt kerestünk fel. Második részében pedig négy olmützi sörfőzdét, sörcsapolót veszünk sorba, köztük egy olyat, ahol már akár BREXIT ale-t is kóstolhatunk.
A Svatovaclavsky Pivovar, azaz a Szent Vencel mikro-sörfőzde a Mariánská 4. szám alatt található, talán nem véletlenül közel az egyetemhez. Itt működik a város első sörfürdője is. 2006-ban alapították, jelenlegi helyén és formájában 2010 óta üzemel. Söreik žateci komló felhasználásával készülnek, hétfélét kínálnak kóstolásra: Vasek világos 10° (28 CZK korsója), Svatováclavská világos 12° (32 CZK), Bruna barna 13° (33 CZK), búza 13° (33 CZK), cseresznyés 13° (35 CZK), speciál 13° (35 CZK), illetve kérhetünk rigót, más néven vágottat (barna és világos felesben, 31 CZK). Hangulatos kerthelyiségbe is kiülhetünk, de vigyázzunk a benti székeket ne vigyük ki az udvarra, szólnak érte. Az étlapon a konfitált kacsától a vaddisznóig több ínycsiklandó étel is szerepel, 130 és 350 korona között. Mosoly nélkül nehéz a férfi mosdót használni, a piszoárok felett ugyanis jelölve van, hogy melyiket kell használni 10°, 12° és 13° sör elfogyasztása után. Hétköznap kilenc órától, hétvégén tizenegytől tudunk enni-inni, bulinapokon éjfélig, máskor tizenegyig, vasárnap tízig. A sörfürdőben fa kádban frissülhetünk fel, ezt töltik meg vízzel, melyhez fürdősót és sört is adnak (a vízcsapok mellett sörcsapok is vannak), miközben a levegőt a komló aromája illatosítja. A negyven perces ejtőzést szaunázás és sörmasszázs egészítheti ki.
A Riegrova 22-ben találjuk az utca nevét viselő következő sörfőzdét, neve Pivovar Riegrovka, nagyon fiatal, 2015-ben alapították. Tizennégyféle sört készítenek (közte egy 22° stoutot), de ezek nem mindegyike kapható egy időben. Ott jártunkkor hat sör volt csapra verve: Riegrovka világos 12° (33 CZK), amerikai búza ale 13° (49 CZK), félbarna Rubínová 13° (4 dl - 39 CZK), félbarna búza Cyklistická 10° (33 CZK), speciál (42 CZK) és többszörösen komlózott, keserű pilzeni (37 CZK). Az étlapon a sörkorcsolyák (45-90 korona) mellett 140 és 300 korona között találunk főételeket. Hétfőtől csütörtökig 10:30-tól éjfélig, péntektől vasárnapig éjjel egyig várják a vendégeket.
A Moritz Minipivovar Nesverova 2. alatt pénteken és szombaton 11:00 - 24:00, egyéb napokon 11:00 - 23:00 között várja a vendégeket. Itt talán vékonyabbak voltak a sörök, ez a fokból is látható, de a cseh konyha miatt érdemes betérni, még akár olyan napot is kifoghatunk, amikor speciális étlapból választhatunk. Mindössze háromféle csapolt sört kínálnak: 11° világos (33 CZK), 11° félbarna (33 CZK) és 12° Moritz (35 CZK). Az étlapon viszont találunk csülköt (270 korona), bárányt (400 g - 260 korona) és kacsát (2400 g - 750 korona), utóbbi kettőt egy nappal korábban már meg kell rendelnünk.
Olmütztől 6 km-re északra fekszik egy Chomoutov nevű település, ide nem jutottunk el, de csak azért mert volt egy B tervünk és az ott készített sört - legalább is egyet a sok közül - a Plan B nevű bárban (Palachovo náměstí 1.) kóstoltunk meg. Nem csalódtunk. A kóstolt sör - V. B. házi szakértőnk szerint - szárazabb volt az átlagosnál, inkább a komló dominált, ezzel az egyedi ízzel lopta be magát a szívünkbe. A Plan B-ben egyébként kilencféle sört vernek csapra. Hétfőtől péntekig tizenegytől, szombaton tizenhat órától éjfélig tart nyitva, vasárnap zárva.
Utólag már bánhatjuk, hogy nem néztük meg személyesen ezt az Olmütz közeli sörfőzdét, hiszen itt 29-féle sört, közte 16-féle ale-t, továbbá stoutot, bockot készítenek. A Pivovar Chomout gyors reagálású erőként is funkcionál, hiszen június 23-tól már BREXIT ale sörük is van.
Az öt nap alatt kóstolt söröket értékeltük is. Belső pontozásunk végeredménye, az élmezőny tekintetében a következő lett:
1. | Frankies új-zélandi pale ale |
2. | Frankies amerikai pale ale |
3. | Plan B Chomout |
4. | Melichárek APA |
5. | Černý Orel félbarna |
Olmütz, sör szempontjából egyedi város, nagyon szimpatikus volt, hogy ahány sörözőbe betértünk, annyiféle sörrel találkoztunk. S ezek a sörök nem a tömegsörök (Pilsner, Staropramen, Kozel, Krusovice, Budvar) közül, hanem kevésbé ismert, de nagyobb élvezeti értéket kínáló sörök közül kerültek ki.
Ha tetszett az írás, kövess minket a Facebookon vagy csak nyomj egy lájkot!